sobota, 26 marca 2011

Niezwykłe szlakowskazy gór sowich

Góry Sowie pokryte są obecnie gęstą siecią szlaków turystycznych i rowerowych. Pierwsze prace związane z udostępnianiem turystom malowniczych zakątków gór miały miejsce w okresie tworzenia się lokalnych towarzystw turystycznych w połowie lat. 80 XIX wieku. Rejon Srebrnej Góry oraz Podola w Górach Sowich były miejscami gdzie wykonywano pierwsze prace znakarskie, stanęły pierwsze „szlako wskazy".
Znaki miały formę blaszanych rombów, a naniesione na nich kolory oznaczały cel marszu. Stosowano także malowane na drzewach znaki w różnej formie i kolorach, co czasem powodowało bałagan.
Z biegiem lat starano się ujednolicać system ich wytyczania i znakowania w terenie, a wiele sukcesów na tym polu osiągnął bielawianin Herman Henkel (1869-1918). Przed I wojną światową udało się wprowadzić grzbietowy szlak łączący Srebrną Górę z Przełęczą Walimską. Pierwszym zaś ponadregionalnym szlakiem poprowadzonym przez Góry Sowie był posiadający oznaczenia krzyża św. Andrzeja przemierzający całe Niemcy szlak Sarra-Śląsk. Pojawił się on w 1934 roku. Ciekawostką jest tu fakt, że obecny główny szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza, wyznaczony w 1948 roku (znaki czerwone) biegnie podobnie jak odcinek sowiogórski trasy z czasów niemieckich. Według danych z połowy lat 30 XX całkowita długość szlaków turystycznych w Górach Sowich to 354 km.

Wykute w kamieniu oznaczenia szlaku Sarra-Śląsk są widoczne do dziś - szczególnie w okolicach Przełęczy Jugowskiej  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz