piątek, 12 sierpnia 2011

Sowie z rodziną .... Stołowe i Sowie to góry by dzieciom zaszczepić górołazowego bakcyla ?

Witajcie !!!!!

To było zdziwko gdy na pytanie: - Bałtyk czy Sudety ? - Rodzina wybrała Sudety....

Wybrałem Stołowe jako najłatwiejsze , potencjalnie najciekawsze dla siedmiolatki niespecjalnie zainteresowanej łażeniem po wertepach

Co z tego wynikło ? 

Fotorelacja poniżej ...


Martynka zdobyła jedną z wierzchowin Broumowskich Ścian - z tyłu widać ucho kota ...?!


Miauuuuuu..... mam nadzieję że to nie Alik .....



Trochę info dla nieświadomych - co to q...a jest ?
Broumowskie Ściany (czes.Broumovské stěny, niem.Falkengebirge, także Braunauer Wände, Sterngebirge) – pasmo górskie w Republice Czeskiej, zaliczane do Gór Stołowych, między Skałami Adrszpasko-Cieplickimi a masywem Szczelińca; przechodzi przez nie europejski dział wodny.
. Broumowskie Ściany rozpoczynają się na zachodzie od Honského Špičáku (652 m n.p.m.). W kierunku wschodnim występują następujące wzniesienia: Strážna hora (688 m n.p.m.), Loučna hora (647 m n.p.m.), Hvězda, Supí hnízdo, Velká kupa (708 m n.p.m.), Koruna (769 m n.p.m.) i Božanovsky Špičák (773 m n.p.m.), który jest najwyższym wzniesieniem Broumowskich Ścian. Na południe od Bożanowskiego Szpiczaka odchodzi grzbiet ze szczytem Signál (708 m n.p.m.). Na niektórych szczytach znajdują się labirynty skalne (Bożanowski Szpiczak, Signál), a na wszystkich skałki i ich zgrupowania. Broumowskie Ściany porozcinane są głębokimi wąwozami, obfitującymi w przeróżne formy skalne. Najbardziej znane, to Kovářova rokle, Hruškova rokle, Hájkova rokle. 
Ciekawym szczytem Broumowskich Ścian jest leżąca nieopodal Koruna z punktem widokowym i ciekawymi formami skalnymi na szczycie.
Największą atrakcją turystyczną jest góra Hvězda (674 m n.p.m.), na której szczycie, na skalnej krawędzi, znajduje się barokowa kaplica Matki Boskiej Śnieżnej, wykonana z piaskowca ciosowego (w rzucie z góry budowla ma kształt pięcioramiennej gwiazdy). Szczyt wziął swoją nazwę od krzyża z pozłacaną pięcioramienną gwiazdą, ustawionego tu w roku 1670. Na Hvězdzie znajduje się również schronisko "Chata Hvězda", wybudowana w stylu szwajcarskim przez Jana Napomucena Rottera w latach 1854 1856 ( źródło Wikipedia )


Kilkadziesiąt metrów dalej jest coś co nawet w świadomości siedmiolatki zostawiło jakiś ślad ......Skalni Divadlo - czyli Skalny Teatr .....  a potem Kovarova Rokle ...


Teraz jeszcze fotka słynnej kaplicy na górze Hvezda i starczy ....

 
Dzień później zaplanowaliśmy wycieczkę na Bożanowski Szpiczak  ( 772 m ) - Start spod schroniska Pasterka - we wsi o tej samej nazwie - prawdziwy koniec świata u podnóża majestatycznych Szczelińca Wielkiego i Małego . 

Podejście okazało się łagodne - najlepszym punktem było spotkanie polskiej rodziny - która chciała wrzucić papierek do kosza - kosza nie było na co przewodząca rodzinie blondyna zareagowała przewróceniem oczami i tekstem " no tak ... Polska " - najlepsze było to że działo się to w.... Czechach.

Po niedługiej chwili - można było obserwować skalny labirynt szczytowej części Szpiczaka .



  
Słynna Kacenka 


Kot i Żółw 


Samotny skalny grzybek....


Junacka Vyhlidka - od lewej Szczeliniec Wielki , Szczeliniec Mały, Skalniak, Błędne Skały , na pierwszym planie Piekło i Signal.

Teraz w prawo ...w góry sowie ....





W lipcu udało się także na chwilkę powrócić na Wielką Sowę - góra odpłaciła się wspaniałą pogodą , a przede wszystkim nieprawdopodobną widocznością - praktycznie niespotykaną letnią porą - widać było Karkonosze ( na tyle szczegółowo ze za pomocą lornetki widziałem Słonecznik, stację TV na Śnieżnych Kotłach i schronisko na Szrenicy ), Wysoki Kamień w Izerach , Jisted z charakterystyczną stacją TV, Śnieżnik i Czarną Górę, na Ślęży przez lornetke można było ujrzeć turystów, a we Wrocławiu poszczególne budynki. Kominy Elektrociepłowni w Wałbrzychu wydawały się na wyciągnięcie ręki tak samo jak zabudowania na Chełmcu  - na południe udało mi się dostrzec maszt TV górujący nad Kudową Zdrojem - Jedyne czego żałuję to to żę nie zabrałem teleobiektywu .... ale dość opisu - oto foty w 4 strony świata . 



Na północny zachód - na pierwszym planie Małą Sowa , dalej Góry Kamienne, jeszcze dalej Karkonosze i na końcu - tu już w postaci mgiełki - Izery


Na północny wschód - na pierwszym planie Ślęża za nią zabudowania Wrocławia - miasta z przodu to od lewej Świdnica, Pieszyce, Dzierżoniów, Bielawa.


Widok na Rymarza i Kalenicę - z tyłu górujący nad wszystkim Śnieżnik 1425m n.p.m. ze swoim małym bratem i Trójmorskim Wierchem 1148 m n.p.m.


No i w końcu panorama na południowy- zachód i tu na pierwszym planie Wzgórza Włodzickie , dalej Góry Stołowe, z tyłu Góry Bystrzyckie a na końcu Góry Orlickie - Bardziej w prawo Małą Sowa, Góry Kamienne, i Karkonosze 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz